Ksenija Baraga-Mojstrica pletenin in umetniškega izraza

Ksenija Baraga je akademska slikarka, oblikovalka in umetnica, ki s svojo ustvarjalnostjo in vizionarskim pristopom bogati slovensko umetniško in oblikovalsko sceno že več kot tri desetletja. Rojena 21. septembra 1960 v Ljubljani, je leta 1986 diplomirala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani iz slikarstva. Od takrat deluje kot samozaposlena v kulturi, kjer se posveča unikatnemu in industrijskemu oblikovanju tekstilij, ilustraciji ter oblikovanju razstavnih postavitev. Njeno delo zaznamujejo globoka ljubezen do risbe, inovativno oblikovanje in predanost ohranjanju kulturne dediščine skozi sodobne interpretacije.



Že od leta 1985 ustvarja pod svojo blagovno znamko Baragaga, ki je sinonim za preplet umetnosti, tradicije in sodobnosti. Njene pletenine so znane po premišljeno izbranih barvnih tonih, dovršenih vzorcih in izjemni pozornosti do detajlov. Vsak izdelek je rezultat poglobljenega raziskovanja, ustvarjalnega eksperimentiranja in spoštovanja do materiala ter zgodbe, ki jo pripoveduje.

Blagovno znamko Baragaga sestavljajo tri je glavni sklopi pletenin:

Razvijanje avtorskih vzorcev: V tem sklopu Ksenija raziskuje barvne kombinacije, strukture in vzorce, ki pleteninam dodajo dinamičnost in modernost. Industrijsko oblikovane pletenine so rezultat njene sposobnosti, da združi likovno izražanost z natančnostjo sodobne tehnologije.



Interpretacija slovenske narodne ornamentike: Ksenija v svojih delih pogosto reinterpretira slovensko etnografsko dediščino. Tradicionalni motivi, kot so gorenjski nageljni, klekljane čipke in drugi etnografski elementi, dobijo svež, sodoben videz skozi njeno ustvarjalno vizijo. Ti izdelki niso le modni kosi, temveč tudi nosilci kulturnega spomina.

Avtorsko sodelovanje in poklon velikim ustvarjalcem: Ksenija pogosto sodeluje z domačimi umetniki, kot so Radovan Jenko, Silvester Plotajis Sicoe in njena hči Ana Baraga. Prav tako se poklanja velikim imenom slovenske umetnosti in oblikovanja, kot je Jože Plečnik. Njena kolekcija JP150, ki je nastala ob 150. obletnici Plečnikovega rojstva, je odličen primer spoja arhitekturne dediščine in pletenin.
Ksenijin ustvarjalni proces je kompleksno prepletanje umetniškega izraza in tehnološke preciznosti. Risbo kot osnovni medij pretvarja v pletenine z digitalizacijo in uporabo sodobnih pletilnih strojev. Vsaka zanka predstavlja en piksel, ki ga Ksenija skrbno umešča v mrežo, dokler ne nastane vzorec, ki ga pletilni stroj prevede v mehko, tridimenzionalno obliko.
Pri oblikovanju kolekcije JP150 jo je navdihnil manj znan Plečnikov grafični opus. Na pletenine je prenesla risbo fasade Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani, ilustracijo za knjigo Architectura perennis ter različne vinjete, namenjene opremi knjig. Ta proces zahteva izjemno mero potrpežljivosti in natančnosti, saj gre za matematično in likovno zahteven postopek. »Največji izziv je bilo utelesiti risbo v pletenini, najti risbe, ki to omogočajo, in jih smiselno umestiti v kompozicijo,« pojasnjuje Ksenija.



Ksenijino delo je bilo predstavljeno na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in v tujini.

Njena dela so bila predstavljena tudi v filmih, kot sta "Slovenija skozi umetnost" (RTV Slovenija, 2009) in "Leti... leti... žnska" (režija Polona Sepe, 2003).

Ksenija Baraga ni le umetnica in oblikovalka, temveč tudi aktivna članica oblikovalske skupnosti. Od leta 1998 je predsednica Unikatne sekcije Društva oblikovalcev Slovenije, kjer si prizadeva za promocijo in razvoj unikatnega oblikovanja. Njeno delo je zaznamovano z zavezanostjo k ohranjanju slovenske kulturne dediščine in iskanju novih poti za njene reinterpretacije.

 

 

 

 

 


Older Post